Vzpomínky na Giru


14.6.2023 týden před svými patnáctými narozeninami ukončila svoji životní pouť Gira od Hájkovy lípy. Matka 12 štěňat, jedno z nich je ICh Idar, další je Izza, chovná fena. Byla skvělou barvářkou a v norách si svoje také odpracovala.Mimo jiné, dokázala vyhnat jezevce. Asi nadobro budu mít v živé paměti její dosled na běh postřeleného muflona, kdy jsem ji poněkud unáhleněvypustil navolno a ona ho 3 hodiny a asi 5 km štvala a stavěla. Bylo to v době " před GPS" a nám trvalo, než jsme ji vůbec našli a muflona dostřelili. Teď už loví tam nahoře. 

Je dcerou Dyry. Otcem je norník Niky od Hagarda Orla. Ten se velmi úspěšně prezentoval na zkouškách v norování na Slovensku a 3 x získal titul CACIT a je to šampion práce Slovenska. Gira úspěšně složila zkoušky z norování nováčků. Lesní, barvářské honičů a honičské zkoušky absolvovala v první ceně, norování na Slovensku v ceně druhé.

Je po celý svůj život velmi platnou členkou pracovní smečky v našem MS. Má několik úspěšných dosledů a je velmi platná při tlumení škodné a dokázala vyhnat z nory i jezevce.

Při naháňkách nemá dlouhé hledání, ale zvěř na kterou přijde, spolehlivě vyhání.

V roce 2012 byla kryta v Německu Midasem von den Dombergspatzen a v naši CHS zústala z tohoto spojení Chessy od Hájkovy lípy. Gira pak dala ještě jeden vrh a celkem tedy 12 štěňat. Z posledního vrhu Giry zbyl po odřeknuté rezervaci v naší domácnosti Idar od Hájkovy lípy.

To je po téměř 20 letech a 5 fenách 1. pes se kterým mám tu čest jezdit po zkouškách a soutěžích. Je to velká osobnost a je mu věnována samostatná kapitola.