Lara od Hájkovy lípy

Vzhledem k tomu, že naše feny stárnou a krevní linii je třeba zachovat, ponechali jsme si letos z vrhu naší Chessi fenečku Laru. Otcem tohoto torpéda je Xaver z Heneberk. Hnědopálený pes velmi úspěšný, hlavně na pracovním poli. Všechna štěňátka tohoto vrhu musela být černá s pálením, protože Chessy nemá hnědý gen. Dále ale hnědý gen mohou nést.

Lara je tedy černá s pálením, paly jsou méně výrazné. Dnes (20.11) je jí 6 měsíců, je přezubená a opravdu je to torpédo. Je hlasitá na stopě, má zájem o stopy a zvěř si umí najít a nečeká až ji někdo vyšlápne. Vypadá tedy velmi nadějně. Uvidíme jak to bude dál, držím jí palce a těším se, až spolu budeme absolvovat zkoušky a soutěže.

Mám čerstvé informace i o její pravé sestře Lassi, je na tom obdobně a pracovně se také projevuje velmi nadějně.

Laře se daří!

Tak jak se od štěněte jevila velmi nadějně v práci i exteriérově, tak to potvrzuje.

6. června 2020 jsme absolvovali v 1. ceně lesní zkoušky a 258 bodů "stačilo" na vítězství.

20. června obstála na zkoušce nováčků v norování s plným počtem 84 bodů.

12. července byla Lara oceněna na Klubové výstavě na Konopišti ve třídě mladých: výborná 3

22. srpna se nám moc nepovedly barvářské zkoušky a s 96 body jsme skončili ve 2 ceně. Projevila se moje nervozita a nezkušenost, kdy jsem se pokoušel vést Laru na šoulačce krajem podmítnutého pole, kde nebyla žádná kolej nebo pěšina. Byla to ale moje volba a rozhodčí mi terén umožnili vybrat. Co mne ale potěšilo, byla 4 s barvy ve velmi těžkém terénu a to jak si s tím Lara poradila.

Hned za týden, tedy 29. srpna jsme zavítali pro změnu na výstavu a na Speciálce v Jaroměřicích už ve třídě pracovní Lara byla oceněna Výborná 1, CAC.

Díky coronaviru pak byla přestávka a zkoušky a výstavy se rušily.

Až v lednu 2021 jsme absolvovali individuální zkoušku z norováni s výsledkem: obstál, vyhaněč. Pravda je, že v té době už měla 2 vyhnané lišky v domácí honitbě. Tu druhou dokonce v noře nechal Idar, když se na ni nemohl dostat a Lara ji vyprovodila tak rychle, že jsme ji ani neulovili.

2. května jsme pak přešli z podzimu odložené barvářské zkoušky honičů v 1. ceně s 206 body.

Začátkem června se nám vůbec, ale vůbec nepovedl Pohár středočeské pobočky. Lara byla na vícedenní akci poprvé, v sobotu vypadala jako by byla v lese snad poprvé. Paradoxně se její projev výrazně zlepšil v neděli. Před touto soutěží jsem uvažoval o přihlášce na Memoriál Rudolfa Kristla, když jsem viděl v sobotu co vyvádí, tak mne to rychle opustilo. Nicméně po tom, jak se srovnala v neděli jsem to risknul a dobře jsem udělal.

Na výstavě na Konopišti jsme letos opět ve třídě pracovní obdrželi Výborná 2 a res CAC.

Memoriál Rudolfa Kristla jsme přešli v první ceně s 361 bodem na 3. místě s tituly CACT a CT. Lara fungovala od pátku do neděle naprosto v pohodě a s plným nasazením. Jediná trojka se nám vloudila na barvě.

Když už jsme věnovali nějaký čas výcviku v poli, tak jsme 11. září startovali na podzimních zkouškách a bez aportů je dokončili ve 2. ceně. V podstatě s plným počtem bodů, které jsme mohli dostat. Celkem jich bylo 209.

Za týden na to jsme si udělali zahraniční výlet a netradičně v neděli, startovali na zkouškách v norování na Slovensku. Na memoriálu pana Bachratého v Čáčově u Senice byla Lara hodnocena v obou kolech 64 body a 1. cenou. V 1. kole za chvat na druhou polovinu těla a ve druhém za tvrdé doléhání ve 3. kotli.

Další z našich zahraničních výletů byl do Maďarského Kaszó na Evropský pohár. Tam jsme 20 hodin starou stopu došli o minutu později, než bylo třeba. Tím jsme v EP neobstáli a nemohli pokračovat, ale v neděli jsme absolvovali zkoušku na noře a přivezli CACT HU. Omluvou nám budiž, že tolik zvěře jsme nikdy dosud neviděli a už asi nikdy neuvidíme.

Potvrzuje se, že Lara je lovec a pracant, je to ale fenka a občas není její výkon úplně vyrovnaný, souvisí to i s jejím háráním. Celkově za rok 2021 Lara získala titul Norník a U - všestranný pes.

Na hárání nedošlo a tak jsme se na začátku prosince mohli zúčastnit zkoušek honičů. Okolnosti nám moc nepřály, napřed nám zrušili HZ na OMS Znojmo, kam jsme byli přihlášeni a pak jsem utrpěl mírnou otravu krve po vyvrhování divočáka. Tu první překážku jsme překonali díky kamarádům na OMS Svitavy, kteří pořádali HZ ve stejném termínu, měli volno a ke zkouškám nás přijali. To druhé bylo horší a já ještě v pátek večer musel vyhledat ošetření na urgentu nemocnice a na zkoušky cestoval pod antibiotiky ( zabrala rychle) a se zafačovanou levou rukou.

Nicméně Lara předvedla že jí titul U - univerzál opravdu nejen patří, ale i sluší. Předvedla jeden ze svých lepších výkonů a navíc při nás stálo to pověstné zkouškové štěstíčko. Měla možnost předvést práci na postřelené sele přímo v leči a po naháňce i dosled na stopě postřeleného lončáka. Toho lončáka jsme sice nedosledovali, ale Lara držela stopu asi 800 m a pak nás rozhodčí zastavili. Na neděli nám zbyly dvě disciplíny a to chování na stanovišti a chování u střeleného kusu černé zvěře. Výsledkem našeho společného snažení byla I. Cena, 203 bodů a třetí místo.

Teď už tedy čekáme na to hárání a doufejme, že Laru čekají mateřské povinnosti.  

Pracovní pohár 2021

Lara se umístila na druhém místě v pracovním poháru mezi jezevčíky hladkosrstými standardními a na třetím místě celkově!